Zimní ochranářský tábor Junior Ranger Tetřevky 24. – 28. 2. 2024

Zimní ochranářský tábor Junior Ranger Tetřevky 24. – 28. 2. 2024
  • Jako každoročně budeme pořádat o jarních prázdninách pětidenní ochranářský tábor na naší základně Tetřeví chata.
  • Ubytování a stravování bude v prostorech terénní základny.
  • Na programu je ochranářský program – zimní hry, výlety na sněžnicích, nácvik přežití v zimní přírodě a další radovánky.
  • Vařit si budeme skromně ze zásob na základně, zbytek si vyneseme na zádech.
  • Sraz: 24. 2. 2024 8:30 Autobusové nádraží ČSAD Liberec (Autobusem)

  • Cíl: Tetřeví chata

  • Návrat: 28. 2. 2024 16:30 vlakové nádraží Liberec (Vlakem)

  • Cena: 500 Kč Cena zahrnuje náklady na společné stravování. Vybírá se v hotovosti při odjezdu,

  • Termín potvrzení účasti: 18. 2. 2024 18:00

  • S sebou:
    • batoh
    • ložní povlečení na spaní (pokud nemáš již na chatě)
    • Mikina
    • Spodní prádlo
    • Pevná obuv
    • Věci na hygienu
    • Šátek
    • Ponožky
    • Papírové kapesníky
    • Baterka
    • Šátek
    • Bunda větrovka
    • Pláštěnka
    • Zápisník a tužka
    • KPZ
    • Kapesní nůž
    • Láhev na pití
    • Čepice
    • Rukavice
    • píšťalka na krk
    • lyžařské hůlky pro chůzi v terénu (pokud si chceš vzít běžky, můžeš)
    • zimní návleky na boty

    Věci je potřeba si dobře sbalit do batohu, poneseš si je Velkým Štolipichem na zádech. neber zvytečnosti, vše se pronese.

    Na sobě zimní oblečení – bundu větrovku, kalhoty, kotníkové nepromokavé turistické boty + návleky

  • Přihlášky: členové oddílů MOP Zbojníci a MOP Junior Ranger Jizerské hory se přihlašují pomocí aplikace Levitio (pozvánky byly rozeslány), ostatní účastníci se mohou přihlásit pomocí webového formuláře nejpozději do 18. 2. 2024.

Zazimování Tetřevek 26. – 28. 11. 2021

Zazimování Tetřevek 26. – 28. 11. 2021

Sešli jsme se v pátek na autobusovém nádraží v Liberci. Bylo nás celkem 12. Počasí bylo nevlídné a začínalo sněžit. 3 auty jsme vyrazili směrem do hor, kde nás vítala zimní atmosféra. V mlze a sněžení jsme dorazili na Tetřevky, kde leželo asi 5 cm sněhové pokrývky. Přivítala nás studená chata a zamrzlý vodovod. Rychle jsme zatopili, ubytovali jsme se a uvařili čaj. Za chvíli již bylo v jídelně příjemné teplo a tak jsme usedli k večeři a k horkému čaji, který přišel všem vhod. Poté služba umyla nádobí a začali jsme se věnovat večernímu programu. Rozdělili jsme oddíl do dvou družin, které dostaly historické oddílové názvy – Vlci a Lišky. Poté jsme si zahráli několik her a šli jsme spát.

V sobotu jsme se probudili do mlhavého studeného rána. Rychle jsme se nasnídali, umyli nádobí a nanosili vodu do zásobního sudu. Poté nás celé dopoledne čekalo řezání a štípání dřeva, které jsme předtím natěžili během brigády na Tiché říčce. V poledne již bylo všechno dřevo uklizené v kůlně. Tomáš mezitím uvařil oběd, který jsme rychle snědli. Po polední pauze jsme opětovně vyrazili ven do lesa na chvojí, ze kterého pak upletla každá družina adventní věnce. Pak jsme se vrátili do příjemně vytopené chaty. Následovalo několik her a pak se již rychle setmělo. Oloupali jsme brambory a Tomáš z nich usmažil mísu bramboráků. Následoval úklid a mytí nádobí. Večer pak přišlo v klubovně překvapení. Tomáš s Mílou připravili v klubovně pro každou družinu hromádku věcí, vedle které ležel podivný batoh, který většina členů viděla poprvé – US torna, zvaná usárna. Úkolem každé družiny bylo tento batoh sbalit. Vznikly velmi podivuhodné tvary, které se podobaly všemu možnému, jen ne batohu. Pak Tomáš a Míla ukázali ostatním dva různé způsoby balení a každá družina si pak zkusila balení tentokráte naostro. Výsledek již byl o poznání lepší. Po balení batohu jsme si zahráli několik her a zpívali jsme písničky podle oddílového zpěvníku. Venku začalo hustě sněžit a tak jsme byli rádi, že můžeme sedět pěkně v teple chaty. Postupně všichni usínali a odcházeli unaveni na kutě.

Nedělní ráno bylo mrazivé a zasněžené. Nasnídali jsme se, sbalili jsme si věci a poté jsme se pustili do úklidu základny před zimou. A vzali jsme to pěkně zgruntu, zejména ložnici. Před polednem jsme byli hotovi. Tak jsme se naobědvali, chvíli poseděli nad plány do konce roku a poté jsme již vyběhli ven. Poslední dějství před odjezdem byla velká sněhová bitva mezi družinami. Část odešla Štolpichem do Hejnic, zbytek nasedl do aut a vydali jsme se do Bedřichova. Zde nás čekalo nemilé překvapení – totálně ledová silnice dolů ke stadionu. Tomáš to vzal se svým autem stylem „sáně“ s několika otočkami o 180°, Míla kopec raději sjel prostředkem louky. Zbylá cesta do Liberce pak již proběhla v pořádku, jenom jsme měli maličké zpoždění.

Fotky z akce

Zimní tábor „Tetřevky 2022“ 12. – 19. 2. 2022

Tábor pořádá již řadu let společně 36/02 ZO ČSOP při Správě CHKO Jizerské hory a Junák –český skaut, středisko Štika Turnov, z. s.

Osmidenní akce se uskuteční na terénní stanici ČSOP „Tetřeví chata“, která se nachází vysoko nad severním úbočím Jizerských hor. Chata je vybavena vším potřebným pro zimní pobyt, není však zde zaveden elektrický proud. Tak je zde zejména večer velmi romantická atmosféra velmi vzdálená od dnešních výdobytků civilizace. Spaní je zajištěno ve vytápěných ložnicích na postelích.

Celé soustředění bude organizováno tak, že maximálně povede k samostatnosti a rozvoji různých zimních dovedností v přírodě. Tábor je veden zkušenými vedoucími splňujícími příslušné předpoklady (mající kvalifikaci akreditovanou MŠMT ČR) ve smyslu platných předpisů pro zotavovací akce. Po celou dobu tábora bude též přítomen kvalifikovaný zdravotník. Program již dlouhodobě připravujeme a jeho hlavní náplní jsou pak lyžařské výlety na běžkách do blízkého či vzdáleného okolí, nácvik zimního bivakování a přežití v přírodě, terénní hry, velká etapová soutěž nebo zimní olympiáda. Mottem tábora je ochrana „Tetřívkovy ložnice

Nezbytnou podmínkou účasti na soustředění je mít vlastní či zapůjčené lyže běžky. Pokud dítě lyžovat na běžkách dosud neumí, není to žádný handicap, naopak se budeme snažit jej alespoň základům jízdy na běžkách naučit. Na programu a chodu základny se budou všichni účastníci rovnoprávně podílet formou pravidelných služeb. Společné stravování bude zajištěno 4 x denně přímo v chatě svépomocí (účastníci budou pomáhat též při vaření a mytí nádobí).

Cena je stanovena na 1800Kč. Každý účastník akce je úrazově pojištěn v rámci kolektivní pojistky prostřednictvím České rady dětí a mládeže, jíž jsou jak Junák, tak ČSOP členy.

Přihlašování pro členy skautského střediska Štika Turnov bylo ukončeno z důvodu zcela naplněné kapacity. Přihlašování pro členy ČSOP proběhne pomocí oddílové aplikace Levitio. Pokyny k přihlašování členů ČSOP budou rozeslány e-mailem v posledním prosincovém týdnu.

Po vyplnění přihlášky je nutno uhradit nejpozději do 28. 1. 2022 rezervační zálohu ve výši účastnického poplatku. Zálohu uhraďte bankovním převodem nebo složenkou na bankovní účet 45303574/0600, jako variabilní symbol uveďte datum narození dítěte ve formátu RRRRMMDD, do zprávy pro příjemce uveďte text „záloha zimní tábor + jméno a příjmení dítěte. Po obdržení zálohy vám obratem zašleme e-mailem vyúčtovací fakturu. Na tábor je možné také požádat o finanční příspěvek ze sociálního fondu Vašeho zaměstnavatele. Pokud vám zaměstnavatel příspěvek poskytne, vystavíme vám pro něj příslušné potvrzení, popř. fakturu na jeho jméno. Prosíme v tomto případě o vyplnění příslušné kolonky v elektronické přihlášce.

Po obdržení přihlášky a účastnického poplatku na náš účet vám nejpozději 2. 2. 2022 zašleme e-mailem podrobné informace, seznam výstroje a list účastníka.

Vzhledem k aktuálně platným hygienickým nařízením pro zotavovací akce je nutné, aby každý účastník zimního tábora měl od svého praktického lékaře potvrzený posudek o způsobilosti k účasti na zotavovací akci. Tento posudek má platnost 24 měsíců od data vydání a lze tedy použít i platný posudek z loňského letního či zimního tábora (pokud neuběhla doba jeho platnosti). Kopii posudku odevzdá každý účastník při nástupu na tábor. Pokud dítě platný posudek nemá, formulář posudku je ke stažení zde.

Dále je nutné k účasti při odjezdu doložit jednu z možností bezinfekčnosti na COVID-19: dokončené očkování proti COVID-19 (dokládá se platným očkovacím certifikátem) nebo prodělaná COVID -19 infekce v posledních 180 dnech (dokládá se rovněž certifikátem o imunitě) nebo negativní PCR test, který nesmí být starší 48 hodin před odjezdem na tábor (dokládá se potvrzením o testu).

 

Výprava Zábrdka 9. 2. 2018

Sešlo se nás v sobotu ráno v Osečné celkem 8. Vyrazili jsme 2 auty směrem na jih, do osady Vápno. Odtud jsme pak pokračovali pěšky roklí do údolí Zábrdky. Jakmile jsme dorazili k říčce, nasatala první hra – hledání podzemních obydlí. Poté následovalo tajemné odhalení vodního čerpadla, čerpajícího vodu do bývalé obce Proseč. Následně jsme se přesunuli na skautské tábořiště u vyvěračky, kde jsme se nasvačili.

Pak jsme vydali dále po proudu řeky. Cestou jsme si zahráli hru na celníky a pašeráky a na autentickém místě, s kulisou pravých starých hraničních mezníků jsme se pokušeli propašovat říšské marky přes protektorátní hranici. Někomu se to povedlo, někdo byl zastřelen sněhovou koulí. Po skončení hry jsme vyrazili dále.

Okolo půl jedné jsme dorazili k ruinám strašidelného Pytlíkovského mlýna, kde jsme se na chvíli zastavili. Dvě skupiny měly soutěžit v rozdělávání ohně na sněhu a vaření čaje na čas. Bohužel ani jedna skupina to nezvládla, tak musel být oheň rozdělán vedoucím. Po rozhoření jsme si opekli špekáčky (někteří, co nejedí buřty měli guláš), ohřáli jsme se a pak jsme pochodovali dále.

Cca po 1 km jsme dorazili do Údolí Zlomeného hnátu, kde jsme navštívili starý trampský Camp Cimmaron. Chvíli jsme se zastavili, zapálili si svíčku a zapsali jsme se do osadní knihy. Pak se každý napil vynikající vody z vyvěračky uprostřed skal. Ale ouha, jakmile se Véna napil, začalo jej bolet břicho a rozbolel jej celý člověk. A tak jsme kvapem vyrazili po proudu řeky až k vodní chatě, odkud jsme se vyšplhali roklí do Strážiště. Zde jsme si dali v příjemně vyhřáté starobylé hospůdce „U Nevyhoštěných“ čaj a potom jsme auty vyrazili směr Osečná. Véna se statečně držel, vylezl roklí a tak nebylo ani třeba volat záchranný vrtulník…

Výprava na jih 9. 2. 2019

Zveme Tě na další výpravu. Tentokráte se vypravíme jižním směrem, do dlouhého tajuplného údolí, které kdysi tvořilo hranici mezi dvěma světy – českým a německým. Dnes zde najdeme zaniklé osady, zpustlé rybníky a zapomenuté jeskyně. Žijí zde divocí bobři a volavky. Kromě putování nás čeká nácvik rozdělávání ohně na sněhu, vaření čaje a několik dobrodružných lesních her. Takže, pokud chceš poznat tento tajemný zapomenutý kraj a zažít trochu dobrodružství, neváhej se vypravit s námi.

  • Sraz: sobota 9. 2. v 9:00 na parkovišti před ZŠ Osečná
  • Návrat: v 17:00 tamtéž
  • S sebou: kotníkovou obuv naimpregnovanou proti vodě, návleky na boty, zimní oblečení, čepici, rukavice, batoh na záda, bavlněný šátek, nůž, ešus v obalu, KPZ, láhev s čajem, svačinu, oběd na opečení, 2 sáčky čaje, 5 kostek cukru, zápisník + tužku, píšťalku
  • Účastnický poplatek: 20 Kč (vybírá se při odjezdu)
  • Přihlášky: pomocí webového formuláře nejpozději do čtvrtka 7. 2. 2019.

Za ledovou oponou Zadní země 19. 1. 2019

Konečně k  nám dorazila pořádná zima a tak nadešel i čas na výpravu do nejsevernějších končin naší vlasti za tajemstvím skalních ledových opon. Společně se totiž vydáme do národního parku České Švýcarsko za Brtnickými ledopády, podivuhodným výtvorem zimní přírody v pískovcových roklích. Kromě poznávání krás na nás čeká několik zimních her a závěrečné překvapení.

Sraz: sobota 19.1.2019  v 9:00 před ZŠ Osečná

Návrat: sobota 19.1.2019 v 17:00 hod. tamtéž.

S sebou: zimní obuv naimpregnovanou proti vodě (pohorky, kanady atd.), zimní návleky na boty, zimní oblečení, rukavice, čepici, bavlněný šátek, náhradní ponožky, KPZ, baterku, kapesní nůž, papírové kapesníčky, láhev s čajem, studený oběd a svačinu.

Účastnický poplatek: 50 Kč (zahrnuje náklady na dopravu) – vybírá se při odjezdu

Přihlášky pomocí webového formuláře nejpozději do čtvrtka 17. 1. 2019.