Výprava do Zadní země 26. – 29. 10. 2017

Sešli jsme se o podzimních prázdninách,  ve čtvrtek 26. 10. ve smluvený čas v Osečné a v Liberci. Bohužel, autobus z Osečné do Liberce, který měl jet podle jízdního řádu, na svojí trasu opomenutím řidiče nevyjel. A tak jsme museli improvizovat, dojet autem z Liberce do Osečné a sehnat ještě další 2 auta rodičů, která nás odvezla do Chrastavy na nádraží, kde jsme stihli plánovaný vlak do Rybniště. A pak už všechno klapalo dle plánu. Z Rybniště jsme se přesunuli do Dolní Chřibské, na terénní stanici AOPK ČR, kde jsme se ubytovali. Večer jsme si pouštěli přírodovědné filmy.

V pátek jsme se po snídani vypravili pěšky z Chřibské na Studenec. Ve zdejší přírodní rezervaci jsme si prohlédli unikátní suťoviště a také jsme měli to štěstí vidět tamní kamzíky. Počasí nebylo zrovna nejlepší – střídal se déšť, mrholení, vítr, ale občas vykouklo i slunce. Po návratu jsme si uvařili večeři – vepřové řízky a poté jsme v klubovně hráli hry a zpívali s kytarou.

V sobotu, na státní svátek,  se počasí trochu umoudřilo a tak jsme autobusem vyrazili do Jetřichovic. Odtud jsme se vydali po naučné stezce přes Mariinu vyhlídku a Rudolfův kámen do nitra Národního parku České Švýcarsko. Ukazovali jsme si různé biotopy NPČS včetně spáleného lesa. Po cestě jsme v přístřešku vybalili svačinu a když jsme začali jíst, přišla parta německých výletníků. Dali jsme se s nimi do řeči a vysvětlili jsme jim, že dnes slavíme státní svátek a bratrsky jsme se s nimi rozdělili o naše laskominy. Připili si s námi, pochválili náš lovecký salám a pak jsme se společně vydali směrem k Tokáni. Zde jsme se pokusili dostat na čaj do tamní restaurace, jenže bylo tak plno, že jsme skončili na terase. I tak jsme si dali alespoň polévku a čaj. Pak jsme vyrazili směrem zpět, ze silničky jsme pak odbočili a vedlejšími roklemi jsme došli do Rynartic. Zde jsme se opět pokusili dostat do restaurace na čaj, ale opakovalo se to samé: přeplněný výčep a tak jsme opět skončili na terase. Poté jsme došli na autobus a sním odjeli do Chřibské. Uvařili jsme si večeři a poté jsme si v klubovně hráli hry.

V neděli na nás ráno čekalo překvapení. Venku foukal orkán a nešel elektrický proud. Proto jsme po tmě uklidili základnu a vydali se na nádraží v Rybništi, ale v důsledku popadaných stromů nejel vlak. Naštěstí nás náhradní autobus dovezl bezpečně do Liberce.